top of page

SZKOLENIA I KONSULTACJE

IMG_4909_edited.jpg

HODOWLA ALPAK W PRAKTYCE

Alpaki - co warto wiedzieć przed założeniem stada i jak rozwijać hodowlę w dobrym kierunku? Zakładaniu hodowli towarzyszy dużo pytań, brakuje dobrej literatury w języku polskim, a informacje w internecie się mało rzetelne. Jeśli chcesz zgłębić wybrane tematy zapraszamy na indywidualne szkolenie. Spędzamy razem dzień lub kilka dni przy alpakach, mamy czas się poznać i porozmawiać o różnych aspektach hodowli, przekazać naszą wiedzę i doświadczenie. Dzięki takiej formule możemy umówić się na dowolny zakres materiału i jest dużo przestrzeni na pytania, krótko mówiąc - jesteśmy do Twojej wyłącznej dyspozycji. Poniżej przykładowe bloki tematyczne, żeby trochę uporządkować materiał:

​​

  • KURS PODSTAWOWY

 

Ogólne wprowadzenie dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z alpakami. Specyfika i potrzeby alpak. Jakie alpaki wybrać zależnie od planowanej działalności. Przygotowanie miejsca (pastwisko, budynek). Codzienna opieka (właściwe żywienie, kontrola stanu zdrowia, najczęściej wykonywane zabiegi, profilaktyka). Zachowanie alpak i socjalizacja (przestrzeń do pracy, kantarek, chodzenie na smyczy, problemy behawioralne). Dzień strzyżenia. Różnice w jakości alpak i wyrobów z ich runa. Rejestracja alpak. Lista przydatnych kontaktów. Wiele rzeczy będziemy robić w praktyce, przy alpakach.

  • ROZRÓD

 

Wybór alpak do rozrodu - podstawy budowy i włókna, wady dyskwalifikujące z hodowli i inne rzeczy, które warto wziąć pod uwagę. Dojrzałość do rozrodu. Krycie i testowanie samic, diagnozowanie problemów z zachodzeniem w ciążę. Przebieg porodu i możliwe komplikacje. Czynności po porodzie. Wyposażenie skrzynki porodowej. Siara i transfer przeciwciał. Karmienie zastępcze. Żywienie samic w wysokiej ciąży i podczas laktacji. Opieka nad maluszkami. Sporo rzeczy przy alpakach, zwłaszcza gdy będziemy omawiać selekcję zwierząt do rozrodu.

  • WŁÓKNO

 

Właściwości włókna alpaki. Cechy włókna ważne z punktu widzenia hodowcy i przędzalni. Klasyfikacja włókna zależnie od jakości. Kolory i typy umaszczenia. Czytanie histogramów. Dzień strzyżenia - przygotowania, przestrzeń, wyposażenie i organizacja pracy, budowanie archiwum. Przygotowanie welonu na konkurs lub dla przędzalni. Pooglądamy różne typy włókna, by zobaczyć jak różne jakościowo mogą być alpaki i jakiego typu wyroby mogą powstawać zależnie od jakości włókna. 

  • WŁÓKNO, POZIOM ZAAWANSOWANY

 

Wersja podstawowa rozszerzona o specjalistyczne know how. Omówimy szczegółowo anatomię włókna, by lepiej zrozumieć jego poszczególne cechy, ich wzajemne powiązanie, znaczenie w hodowli i w produkcji wyrobów. Poćwiczymy ocenę jakości włókna na różne sposoby - w oparciu o histogramy, fiszki sędziowskie, próbki włókna, welony i runo bezpośrednio na alpakach.

  • OCENA ALPAK I PRACA HODOWLANA

Trafna ocena alpaki jest kluczowa przy wyborze pierwszych zwierząt i późniejszym prowadzeniu własnej selekcji hodowlanej. Więc poza szczegółowym omówieniem włókna przyjrzymy się bliżej konformacji oraz definicji wzorca alpaki. Porozmawiamy o genotypie, fenotypie, dziedziczeniu cech i strategiach w doborze alpak, czyli o pracy hodowlanej w praktyce i jej efektach. Również o systemie konkursowym i najważniejszych ośrodkach hodowli alpak na świecie. 

Możemy ułożyć zakres tematów dowolnie i​​ umówić się na jednodniowe lub dłuższe szkolenie. Możesz zatrzymać się w naszym pensjonacie - znajduje się na terenie hodowli, więc cały pobyt spędzisz z alpakami i poza szkoleniem zobaczysz też naszą codzienną pracę.

 

Na szkolenie u Pani Agaty trafiliśmy nieprzypadkowo. Przeszukaliśmy wszystkie zakamarki Google, by znaleźć najbardziej wartościowy kurs i nie mogliśmy trafić lepiej! Ogrom wiedzy Pani Agaty jest niesamowity, a sposób jej przekazywania przejrzysty i logiczny. Każde nasze pytanie spotkało się z wyczerpującą odpowiedzią, rozwiewającą wszelkie wątpliwości. Po kilku dniach spędzonych z alpakami i Panią Agatą nasze marzenia o hodowli ewoluowały i nabrały realistycznego kształtu – pełnego świadomości i nowej perspektywy. Szkolenie rozwiało wszystkie mity dotyczące alpak, poszerzyło naszą wiedzę i chęć dalszego rozwoju. Jeśli ktoś zastanawia się nad wyborem kursu, to tutaj nie ma co się zastanawiać – TU TRZEBA PRZYJŚĆ! Serdecznie dziękujemy za cenne rady, wiedzę i ciepłą atmosferę! Gdyby takich ludzi jak Pani Agata było więcej, świat byłby o wiele piękniejszym miejscem!

Gabriela i Janek

 

Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w Twoim szkoleniu. Szkoleniu, do którego podchodzisz w sposób profesjonalny i indywidualny. Omawiane tematy nie pozostawiają żadnych wątpliwości – są wyczerpywane do samego końca. Twoja pasja, ciepło i zaangażowanie są widoczne na każdym kroku. Życzymy sobie i innym, którzy stawiają pierwsze kroki w temacie hodowli, aby trafiali na takich ludzi jak Ty. Wszystkie aspekty poruszane podczas szkolenia pozwalają nam zbudować solidny fundament. To był dobrze zainwestowany czas, a my wierzymy, że nasze drogi jeszcze nie raz się przetną.

Marta i Paweł

 

Agata, dziękujemy za fantastyczne szkolenie! Dwa dni przepełnione wiedzą i praktyką. Całość przygotowana indywidualnie pod nasze potrzeby, poprzedzona rozmowami badającymi czego dokładnie oczekujemy. Dzięki temu uzyskaliśmy odpowiedzi na nasze pytania i zdecydowanie pogłębiliśmy wiedzę. Co ważne, wszystko mogliśmy zobaczyć i wykonać w praktyce i w towarzystwie alpak. Chcielibyśmy Ci podziękować za cierpliwość i ogromne zaangażowanie. Dostaliśmy więcej niż oczekiwaliśmy! Dodatkowo mogliśmy zabrać ze sobą przygotowane przez Ciebie materiały, tak, żeby po upływie czasu ważne informacje były zebrane w jednym miejscu. Jeśli ktoś by się zastanawiał nad takim szkoleniem mogę z czystym sumieniem polecać. Jestem przekonana, że czas spędzony w Alpakarium odpowie na wszystkie wątpliwości. Masz ogromną wiedzę i doświadczenie i potrafisz to wszystko przekazać, pokazać, a to w szkoleniach jest kluczowe - wiem, ponieważ sama od kilkunastu lat prowadzę szkolenia i doceniam Twoje umiejętności w tym obszarze. Jeszcze raz dziękujemy! Zapewne do zobaczenia!

M&M

 

Decyzja o odbyciu kursu była jedną z najlepszych, mnóstwo wiedzy teoretycznej popartej rzeczywistymi przykładami, przekazana w jasny i zrozumiały dla każdego sposób w rewelacyjnej atmosferze. Mogę szczerze polecić każdemu hodowcy, który chce zdobyć wiedzę jak wybrać dobrą alpakę do hodowli, na co zwrócić szczególną uwagę i jak się nią potem opiekować przeżywając cały proces aż do odchowu cria.

Sylwia Dębek

bottom of page